پروژه تحقیقاتی ژل ضدعفونی‌کننده دست در پژوهشکده علوم دارویی اجرایی شد

  3/4/2020

Image

هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا در کشور و نیاز مبرم به ژل‌های ضدعفونی‌کننده دست و کمبود حجم توزیع، پژوهشگران جوان در آزمایشگاه رگولاتوری پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تصمیم گرفتند ژل ضدعفونی‌کننده دست را بدون حاشیه سود تهیه و در داروخانه‌های تحت مدیریت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در اختیار مردم قرار دهند.
فرمولاسیون این ژل ضدعفونی‌کننده بر اساس ایمنی و اثربخشی همان فرمولاسیون کلاسیک و موجود در بازار است و تغییری در آن داده نشده است. بااین‌وجود با توجه به خاص بودن نوع جدید ویروس کرونا در چسبندگی به سطوح مختلف و ماندگاری طولانی، پروژه تحقیقاتی در همکاری با آزمایشگاه تخصصی ویروس‌شناسی برای بررسی در آزمایش‌های مهار چسبندگی و کشندگی ویروس آغازشده است.
ازآنجایی‌که قدرت چسبندگی ویروس کرونای جدید و مسری بودن آن هنوز برای جامعه علمی معما است، نتایج بخش تحقیقاتی این پروژه قابلیت انعکاس در ژورنال‌های علمی جهت روشن نمودن ابعاد پنهان این ویروس جدید را نیز خواهد داشت.
در این ژل از اسانس اسطوخدوس استفاده‌شده که به آن بوی مطبوع داده و برای نرم‌کنندگی آن نیز از گلیسیرین استفاده‌شده است.
 
 توضیح اینکه تمام فرآیندهای این پروژه و تهیه مواد اولیه با هزینه شخصی در پژوهشکده علوم دارویی انجام‌شده است که بدون حاشیه سود در بازار توزیع می‌شود. در فاز اول این پروژه تنها 800 قوطی 60 سی‌سی به داروخانه‌های تابعه تحویل داده می‌شود. این پژوهشکده آمادگی همکاری با صنعت جهت تولید با حجم بالا و تأمین نیازهای بهداشتی جامعه را دارد.

منبع خبر: روابط عمومی دانشگاه علوم دارویی